Харків / 09.12.2016

Лекція "Філософія книги «Володар Перстнів»”

9 грудня в Новому Акрополі пройшла лекція «Філософія книги “Володар Перстнів”».

Цей роман-епопея професора Дж. Р. Р. Толкіна за правом вважається одним з наймасштабніших творів ХХ століття, водночас будучи й одним із найнеоднозначніших літературних явищ цього періоду. Існує біля десятка досліджень-спроб критичного аналізу «Володара перстнів», що основуються на різноманітних сферах людського знання — від психології до політики і світової історії, — та жодне з них не змогло повністю охопити грандіозність цієї книги.

Масштабність й універсальність книг Толкіна наближує епос Середзем’я із давніми міфами людства. Так само, як і вони, «Володар перстнів» розповідає про шлях людини й суспільства, про світ і закони, які діють в ньому. І як священні міфи давніх народів, «Володар перстнів» володіє іраціональною силою, що впливає на своїх читачів уже багато років.

Клайв Льюіс, близький друг Толкіна й автор книг «Хроніки Нарнії», був першим рецензентом «Володаря перстнів», читав главу за главою одразу ж за їх появою з-під пера й був захоплений твором, що розгортався прямо на його очах. Він казав: «Перед нами міф, а не алегорія — у книзі відсутні спеціальні натяки на теологічні, політичні, психологічні підтексти. Міф говорить з кожним читачем, з кожним внутрішнім світом. Це могутній ключ: відчиняйте їм будь-які двері, які тільки забажаєте».