Напередодні Всесвітнього дня філософії, 18 листопада 2015 року, в «Новому Акрополі» Києва відбулася лекція відомого сучасного філософа Анатолія Валеріановича Ахутіна.
Лекція «Homo Europaeus. Людина під питанням» була присвячена філософським основам європейської культури. Сьогодні все частіше ми говоримо про європейські цінності, європейську культуру. Але яку людину формує ця культура? Які цінності ми маємо на увазі? За словами професора Ахутіна, «Це питання аж ніяк не академічне. Це питання, під яке ми всі поставлені».
Анатолій Валеріанович говорив про Європу та її культуру не як історик, анторополог чи політик, а в першу чергу як філософ, що вишукує філософські основи цієї культури. За словами професора Ахутіна, в основі європейської культури лежить філософія та філософське запитування. Європейська культура формує людину, що запитує або людину, що здатна ставити себе і власні основи під питання. Саме ця здібність дозволяє діалог та співіснування. Далі цю тезу лектор розкривав та ілюстрував прикладами з античних філософських шкіл, праць Августина Аврелія, Рене Декарта, Серена К’єркегора і Мартіна Гайдеґера та інших мислителів.
Як сказав професор Ахутін, «Головна ідея європейськості — філософічність, тобто постійне перебування під питанням. Людина, не як окрема психологічна людина, а як істота, що існує, постійно залишаючись для себе загадкою, постійно відновлюючи питання про себе. Це людина, що існує під питанням».