Вчора, 8 квітня, наша культурна асоціація «Новий Акрополь» провела у центрі «Сузір’я» майстер-клас з японської поезії хайку – «Краса миті».
Ми дізналися, що в унікальному трирядковому вірші зібрана вся суть японської культури, тому неможливо навчитися писати хайку без розуміння менталітету людей країни, де сходить Сонце.
Японія довгий час розвивалася в ізоляції. Острівне положення і постійні стихійні лиха дуже вплинули на світогляд населення: тут зародилася релігія синто – сприйняття природи як живої істоти. Разом з цим у країні розвивалося вчення дзен.
Тому не дивно, що в хайку простежується дуже сильний прояв не тільки синтоїзму, а й дзен-буддизму. Власне, хайку і є один з видів мистецтва дзен – захоплення красою миті у момент саторі – «просвітлення».
Трирядковий неримований вірш складається з 17 складів (5-7-5) і відрізняється простотою поетичної мови. Класичні хайку будуються на відношенні людини і природи. При цьому природа повинна бути певної пори року – для цього в якості обов'язкового елемента використовується кіго – «сезонне слово». Частіше всього розповідь ведеться в теперішньому часі: автор демонструє свої переживання. Таким чином, у хайку поєднувалося вічне і минуще.
В маленькому вірші кожне слово, кожен образ дуже важливі, значимі. Тому для хайку характерна певна символічність.
Поет хайку – це дзеркало, інструмент, який відображає красу миті. В свою чергу, для поета хайку – це практика присутності у цей момент, тут і зараз.
Неможливо передати все те, що ми дізналися під час майстер-класу. Дві години були дуже насиченими і захопливими. Ми слухали цікаву розповідь про японські традиції, дізналися, як правильно складати хайку, споглядали красу природи, читали поетичні твори Мацуо Басьо, намагалися скомпонувати рядки віршів у групах і навіть писали свої хайку.
Дякуємо чарівній лектору з Дніпра за прекрасний і корисний майстер-клас! І дякуємо всім, хто прийшов!