ПІДТРИМУЄМО УКРАЇНУ

вул. Данила Щербаківського, 9А

Київ/Нивки

  • Вінниця
  • Дніпро
  • Запоріжжя
  • І.-Франківськ
  • Кам'янець–Подільській
  • Київ/Нивки
  • Київ/Поділ
  • Львів
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Харків
Пропаганда правових знань засобами соціально-культурної діяльності
Художня творчість і тенденції соціокультурного руху сучасності

Пропаганда правових знань засобами соціально-культурної діяльності

Г.М. Загадарчук, Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, Київ

Без постійного, повсякденного спілкування, без системи стосунків і зв'язків людей неможливе існування всього суспільства. В основі цих стосунків та взаємозв'язків знаходяться соціальні норми моралі, права та політики, які є обов'язковими для всіх, стають своєрідним результатом поведінки та співжиття.

Серед соціальних норм суспільства провідне місце належить нормам права, які є первинною основою діючої системи правознавства, яка складаэться з правових інститутів та галузей.

Всі правові норми діють у єдності та узгодженості. Це означає, що вимоги та заборони, які втілюються в різних нормах, знаходяться в єдності, не виключають одна одну, просякнуті єдиною волею та розумінням правомірного чи неправомірного, справедливості чи несправедливості. Найважливіші правила та вимоги громадян України визначено в Конституції, в нормативних актах державних органів та громадських організацій, в законах, указах, постановах, розпорядженнях Уряду, наказах та інструкціях міністерств та відомств. Головною формою права є Закон, акт вищого органу державної влади, який має вищу юридичну силу і регулює основні, найбільш важливі соціальні відносини.

Знання права кожною людиною є потребою соціального розвитку. Оволодіння правовими знаннями робить людину  найціннішим капіталом суспільства, оскільки допомагає їй зіставити свій спосіб життя і поведінки з інтересами суспільства, спрямовує її сили та енергію на досягнення суспільно важливих  та корисних цілей, вказує для цього вірні та оптимальні шляхи.

Відомо, що правові знання можуть допомогти людині правильно орієнтуватися в навколишньому середовищі, в різних життєвих ситуаціях, знаходити потрібний шлях розв'язання життєвої проблеми, добре усвідомити шляхи і засоби захисту своїх прав та законних інтересів, тобто вірно спрямувати свою соціальну орієнтацію. Важко назвати хоча б одну значущу сферу соціального та громадського життя, в якій знання права не сприяло б людям: воно необхідне і в галузі трудових та службових  стосунків, у сімейному житті та вихованні дітей, в реалізації особистих прав тощо.

Правовій пропаганді та правовому вихованню в нашій країні приділяється велика увага. Перед людьми часто виступають з лекціями, доповідями, консультаціями співробітники установ юстиції, органів внутрішніх справ, суду та прокуратури, лектори товариства &#171,Знання&#187,. Широкого розповсюдження набули університети та факультети правових знань.

У системі поширення серед людей правових  знань значну роль можуть відіграти і установи культури клубного типу. Проведення організаційно-методичних форм, побудованих на соціально орієнтованому спілкуванні: зустрічей з цікавими людьми, спеціалістами своєї справи, тематичних вечорів, трибун громадської думки та ін., – сприяє правовому вихованню, роз'ясненню вимог законодавства.

Виправданим засобом ефективного розповсюдження правових знань засобами соціально-культурної діяльності може стати проведення днів, тижнів, декад правової культури, читання лекцій, виступи вчених-юристів, показ тематичних кінофільмів. Саме такий підхід до розповсюдження правових знань засобами соціально-культурної діяльності сприятиме об'єднанню зусиль всіх правовиховних інституцій в систему планомірної роботи.