ПІДТРИМУЄМО УКРАЇНУ

вул. Данила Щербаківського, 9А

Київ/Нивки

  • Вінниця
  • Дніпро
  • Запоріжжя
  • І.-Франківськ
  • Кам'янець–Подільській
  • Київ/Нивки
  • Київ/Поділ
  • Львів
  • Полтава
  • Харків
Трансформація змісту і функцій соціальних міфів в українському суспільстві перехідного періоду
Міф як досвід цілісного сприйняття реальності

Трансформація змісту і функцій соціальних міфів в українському cуспільстві перехідного періоду

Соболєва Н. І., Інститут соціології НАН України

Радикальні перетворення, що відбуваються в українському суспільстві, охоплюють не тільки конкретні види життєдіяльності, а й духовну складову нинішнього способу життя. Нові ціннісні пріоритети, поступово проникаючи вглиб суспільної психології, набувають своєрідних форм. Вони виступають не як теоретичне знання, а як специфічні форми колективних уявлень, що мають чіткий міфологічний характер. Точніше, колективні уявлення слугують середовищем утворення, існування і трансформації сукупності соціальних міфів. Своєю чергою, стан і динаміка соціальних міфів, що функціонують у сучасному суспільстві, відбивають взаємозв’язок змісту новітньої міфології зі способами конструювання суб’єктивного образу світу і відповідними моделями життєздійснення. Процес поступового формування нових символів світських вірувань, здійснюваний шляхом добудови раціонального знання ірраціональними компонентами, ускладнюється зіткненням нових ідей з колишніми соціальними стереотипами, внаслідок чого міфологеми сьогоднішньої масової свідомості являють собою чудернацькі еклектичні витвори, заповнюючи вакуум, що утворився через руйнацію попередньої ідеології.

Інтерес сучасної соціології до проблем міфології визначається тим, що до фокусу дослідницької уваги потрапляють питання готовності суспільної свідомості до сприйняття й засвоєння нових соціальних орієнтирів, форм суспільного ладу, цінностей і моральних норм, можливості переосмислення перспектив і смислу життя у контексті докорінних трансформацій способу буття. Пошук нових національних ідей, створення і реконструкція міфів, адекватних нетлінним цінностям української нації, є нагальним завданням суспільства, що розвивається. Саме це відповідає прагненням і потребам сьогодення і разом із тим здатне консолідувати всі верстви суспільства, розтлумачити події та процеси, що відбуваються, відновити довіру народних мас до владних інститутів за умов, коли попередня ідеологія зруйнована, а нова зможе визріти й просякнути тканину буденної масової свідомості упродовж достатньо довгого часу.

Міфологічний підхід дає змогу виявляти глибинні органічні зв’язки, котрі інтегрують суспільство і слугують засобом ідентифікації; він стає у пригоді при аналізі традиційних елементів соціальної психіки, окремі риси якої набувають сьогодні нових значень. Запропоноване бачення проблемної ситуації уможливлює представлення цієї наукової проблеми як необхідного теоретичного вивчення місця і ролі соціальних міфів у структурі суб’єктивної реальності і, ширше,-- у суспільній свідомості. Практичне значення опрацювання проблематики соціальної міфотворчості визначається нагальною потребою відстежувати процеси дискредитації колишніх міфів і заміщення їх новими у виборі Україною подальшого шляху розвитку. Вивчення процесів трансформації соціальних міфів дає можливість виокремити основні семантичні коди, за допомогою яких у масовій свідомості інтерпретуються базові соціальні цінності та норми. Це, своєю чергою, відкриває шлях до створення певних засобів соціальної технології в ідеологічній і духовно-культурній сферах життєдіяльності суспільства.