Творчість і життєвий шлях особистості
Л.С. Смолінчук, Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ
Реалізація творчого потенціалу кожної людини є основним джерелом поступального розвитку історії, культури та цивілізації в цілому. Значним ресурсом розвитку суспільства є творча ініціатива кожної людини, що реалізується в особистій, професійній та суспільній сферах. Тому актуальним є вивчення творчої самореалізацій особистості протягом всього життя.
У вітчизняній психології проблему творчої самореалізації особистості в контексті життєвого шляху розглядали в своїх працях С. Л. Рубінштейн, Б. Г. Ананьєв, Л. І. Анциферова, К. А. Абульханова-Славська, А. А. Кроник, Н. А. Логінова.
Вчені розглядають життєвий шлях як єдиний творчий акт, акцентуючи особливу увагу на вивченні життєвого шляху як процесу розвитку творчої унікальності. Творча унікальність —, це своєрідність, що формується в процесі та результаті творчості, коли людина виходить за рамки соціокультурних стереотипів, стає творцем цінностей, цілей та сенсу свого життя, і досягає найвищого розвитку, коли особистість свідомо обирає цінність творчого буття.
Умовно можна виділити дві протилежні життєві позиції особистості. Перша —, це ставлення до життя як до вже поставленої (суспільством, традиціями) задачі. Друга життєва позиція полягає у відношенні до життя як до творчої задачі, в якій людина сама свідомо обирає цінності й цілі свого буття, самостійно знаходить засоби їх досягнення.
Виділяють чотири типи життєвих стратегій, що характеризують різний рівень творчої активності.
Пасивна типовість. Стихійне наслідування людиною соціальних стереотипів, підпорядкування суспільним нормам.
Активна типовість. Прагнення людини «,бути, як усі»,, коли її зусилля спрямовані на досягнення загальноприйнятих цілей і цінностей.
Стихійна індивідуальність. Пасивний, випадковий характер формування людини, коли її індивідуальна своєрідність залежить не від власних зусиль, а визначається зовнішніми обставинами.
Творча унікальність. Оригінальне, індивідуальне відношення людини до власного життя, коли творча ініціатива приводить до неповторності та екстраординарності її життєвого шляху.
Таким чином, життєвий шлях може стати для людини творчим актом її самореалізації, адже саме вирішуючи творчу задачу під назвою «,життя»,, реалізується особистість.