вул. Данила Щербаківського, 9А
Київ/Нивки
Писанки із назвами «церковці», «дзвіниці» мають, як правило, тричастинну структуру і є, як і світове дерево, центром світобудови.
До найдавніших знаків, які символізують світостворення, належить «хрест». Відомий ще з кам’яного віку, він є знаком тривимірності Всесвіту...
Триріг, разом із тризубом і свастикою, в давні часи мав важливе містичне і міфологічне значення, вважаючись символом руху сонця і вічного продовження життя.
Один із найдавніших символів, що використовувалися на писанках, — це спіраль. Вона є схематичним зображенням еволюції Всесвіту, руху Сонця...
Сонце — найбільш розповсюджений символ на писанках, який символізує життєву силу і відродження в природі. Писанку із зображенням сонця дарують на щастя.
«Сварга» («свастика», «чотириніг») — один із різновидів хреста. Слово «свастика» — давньоіндійського походження (санскр.) і означає — «це добре».
Півень, передвісник дня — це провідник божого сонця, світла; сторож, який охороняє добро від впливу зла.
Олень пов'язаний із Сонцем. За давніми віруваннями, Сонце позмінно перебуває як на небі, так і під землею, а сам олень на своїх рогах вивозить Сонце на небо.
Розповсюдженим символом на писанках був ромб — символ родючості, матеріального благополуччя і продовження роду, загальний символ жіночого начала у природі.
Зірка, або ружа, — це, перш за все, символ сонця як найяскравішої зірки. Писанку з таким малюнком дарують на щастя.
Дуб вважався притулком божого грому, оскільки в нього легко потрапляла блискавка. Він символізував силу богів природи.
Культ «дерева життя» був розповсюджений на всій Україні в усі часи. Він може мати вигляд троїстої гілочки, квітки з листям або квітучої гілки у вазоні.
Грабельки були символом не лише верхньої води, що пролилася з небес, але й нижньої — води, яка вийшла з землі
Глибокий символізм для слов’ян мала Берегиня, яка зображувалась у вигляді жінки з піднятими вгору руками, — охоронниця домашнього вогнища.
Таким же давнім, як культ Сонця, є культ води. В орнаментальну систему він увійшов у вигляді хвилястих ліній і відомий як «меандр», «безкінечник», «кривулька».